Gródek nad Dunajcem to wioska położona w województwie małopolskim a konkretnie w dolinie Dunajca, co robi z niej jeszcze bardziej urokliwą i wartą odwiedzenia.
Z tego artykułu dowiesz się co warto wprowadzić w plan zwiedzania podczas pobytu w Domkach w Gródku nad Dunajcem.
Gródek nad Dunajcem – szlakiem średniowiecznej Polski
Gródek nad Dunajcem i jego okolice to świetne miejsce dla miłośników historii. Miasto założone w XIV wieku odgrywało ważną rolę na szlaku solnym jako punkt handlowy przez bardzo długi czas.
W średniowieczu zaś na wzgórzu Grodzisko wzniesiono zamek, który pełnił niegdyś funkcję administracyjną. Mury nie przetrwały do dzisiejszych dni. Co więcej, ówczesne wzgórze zostało zalane, a dzisiaj znane jest jako „Małpia Wyspa” – rezerwat ptactwa. Odwiedzanie tego miejsca jest zakazane, jednak można zobaczyć je podczas wodnych wycieczek, korzystając z pobliskich wypożyczalni sprzętu wodnego.
Okolica oferuje wiele innych, równie ciekawych możliwości wędrówek historycznymi szlakami.
Gródek nad Dunajcem – atrakcje dla fanów historii
Planując wycieczkę do Gródka nad Dunajcem, warto wziąć pod uwagę okoliczne średniowieczne zabytki, będące nieodzownym elementem historii Polski. Zaledwie 10 minut drogi samochodem lub około 30 minut przejażdżki rowerowej wystarczy, aby zobaczyć ruiny zamku jednego z najsłynniejszych rycerzy bitwy pod Grunwaldem – Zawiszy Czarnego.
W niedalekiej odległości zwiedzić można także zamek Tropsztyn, który został odbudowany i udostępniony zwiedzającym w latach 90., jego historia sięga zaś XIII wieku.
Nieco dalej, bo około pół godziny drogi samochodem z Domków w Gródku nad Dunajcem znajdziesz genialną rekonstrukcję Grodu Warownego Stara Baśń, gdzie można odwiedzić Muzeum historii.
Udając się w przeciwnym kierunku, ale także około pół godziny od noclegu w Domkach w Gródku nad Dunajcem zobaczysz wzgórze zwane Basztą, na którym znajduje się Zamek w Czchowie z murowaną okrągłą wieżą. Dziś miejsce jest punktem widokowym, a w środku podziwiać można ekspozycję archeologiczną.
Fanom średniowiecznych budowli z pewnością spodoba się propozycja odwiedzenia zamku w Wiśniczu, który jest drugim po Wawelu pod względem wielkości zamkiem w Małopolsce. Dostępny dla zwiedzających przez cały rok przyciąga interesującą ofertą obejrzenia wystawy pod tytułem „średniowieczne narzędzia tortur”.
Dla miłośników dobrze zachowanych zabytków z dumą przedstawiam szlak architektury drewnianej, który przebiega przez tę okolicę. Na jego drodze znajdziemy chociażby Kościół w Lipnicy Murowanej – Drewniany, gotycki kościół wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeśli o kościołach mowa nie można pominąć Rzymsko-katolickiego kościoła w Tropiu. Parafia jak sama opisuje, jest idealnym miejscem do poznawania i zgłębiania wiedzy historycznej zarówno dotyczącej Polski, jak i wiary, a to za sprawą licznych zabytków i ciekawej historii, którą można poznać podczas zwiedzania z przewodnikiem.
Żeby zgłębić różnorodność kultury wiejskiej, warto udać się do Zabytkowej Osady Młyńskiej, która składa się z domu młynarza, stodoły, stajni, młyna i tartaku. Miejsce to zostało przystosowane dla zwiedzających, stworzono w Osadzie prywatne muzeum imienia Józefa Winiarkego.
Gródek nad Dunajcem – atrakcje dla fanów sportów wodnych
Wypoczywając w Domkach w Gródku nad Dunajcem latem, nie można narzekać na nudę. Okolica jest bogata bowiem w atrakcje wodne i około wodne. Chcesz aktywnie spędzić czas?
Zagraj w siatkówkę plażową nad Jeziorem Rożnowskim, wybierz się na jeden z rejsów statkiem, a jeśli jesteś fanem ekstremalnych przeżyć, weź udział w Raftingu po Dunajcu.
Jezioro Rożnowskie
Wypoczywając w Gródku nad Dunajcem, nie można nie wybrać się na jedną z piaszczystych plaż Jeziora Rożnowskiego. Miejsce to oferuje nie tylko obszar do kąpieli, ale także wypożyczalnie sprzętu wodnego, boisko do siatkówki plażowej i przestrzeń dla wędkarzy oraz wiele innych atrakcji turystycznych, o których opowiadam w osobnym wpisie.
Rejs statkiem i żeglowanie
W pobliżu Gródka nad Dunajcem masz możliwość wybrania się na rejs statkiem „Rak” pływającego z przystani w Rożnowie do Zapory i z powrotem oraz statkiem „Jaskółka” na trasie Gródek nad Dunajcem – Zapora wodna w Rożnowie.
Chcesz złapać wiatr w żaglach, jednak nie masz patentu? Żaden problem, podczas wypoczynku w Gródku nad Dunajcem możesz wziąć udział w Bezpiecznych żeglowaniu ze sternikiem po Jeziorze Rożnowskim.
Dla fanów mocnych przeżyć
Fanom adrenaliny na pewno przypadnie do gustu pomysł spływu kajakowego lub raftingu po Dunajcu. Atrakcję oferuje wiele wypożyczalni sprzętu, najbliższa – kąpielisko „Chorwacja” znajduje się niespełna 30 minut samochodem.
Gródek nad Dunajcem – atrakcje dla fanów aktywnego spędzania czasu
Fanów aktywnego trybu życia z całą pewnością ucieszy fakt, że okolica Gródka nad Dunajcem i Jeziora Rożnowskiego oferuje całe mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych o różnym poziomie trudności. Jedna z najpopularniejszych tras rowerowych – Velo Dunajec przebiega przez 7 pasm górskich, 3 jeziora a na drodze zobaczymy aż 7 zamków. Jest to również jedna z bardziej wymagających tras.
Zaplanowanie takiej wycieczki z łatwością można połączyć z odwiedzeniem kultowych w tym regionie widoków takich jak: skałki Rożnowskie, Park Krajobrazowy, punkt widokowy na przykład Kapliczka postawiona w cieniu lipy pod którą według historii wioski zatrzymał się Jan III Sobieski. Zaś w okolicach Bartkowa i Podole spacerując szlakiem niebieskim przejdziemy przez „Diable Skały” i „Skamieniałe Miasto”.
Diable skały
Znajdujący się we wsi Bukowiec rezerwat przyrody „Diable Skały” zachęca turystów swoją bajkową atmosferą. Odwiedzając rezerwat, spacerujemy po lesie w którym znajdują się skały i jaskinie z piaskowca. Te drugie stały się siedzibą nietoperzy, co dodaje klimatu jak z filmu. Na miejscu możemy czytać tabliczki z opisami skał, a także poznać lokalne legendy o ich powstaniu.
Skamieniałe miasto
To również pełny legend i ciekawych historii rezerwat przyrody. Do najpopularniejszej legendy o parku krajobrazowym w Ciężkowicach należy opowieść o tym, że „Skamieniałe Miasto” naprawdę było niegdyś miastem, które zostało zamienione w kamień za karę prowadzenia imprezowego, rozpustnego życia przez jego mieszkańców.
Ten szlak turystyczny jest na tyle łatwy, że to idealne miejsce na pieszą wycieczkę z dziećmi.
Pumptruck Nowy Sącz
Wspominając o wycieczkach rowerowych, nie można pominąć atrakcji, jaką jest tor pumptrack do ekstremalnej jazdy rowerem.
Koński o(gródek)
W Gródku nad Dunajcem znajduje się niezwykła stadnina koni, w której można jeździć zarówno na koniach, jak i kucach. Stadnina oferuje możliwość urządzenia przyjęcia na miejscu.
Paintball
Plac do gry w paintball znajduje się w Bartkowej. Na miejscu można organizować, gry terenowe, imprezy okolicznościowe jak np. wieczory kawalerskie.
Kręgle i bilard
Na wieczór ze znajomymi można wybrać się do Lemon Resort & Spa, gdzie można zagrać w kręgle, bilard i skorzystać z baru.
Park linowy
Kolejną propozycją na aktywny dzień z rodziną lub przyjaciółmi jest park linowy Lemur Park w Gródku nad Dunajcem.
Gródek nad Dunajcem zimą
To piękne miejsce położone nieopodal zbiornika Rożnowskiego jest atrakcją turystyczną nie tylko w ciepłe dni. Dla fanów sportów zimowych okolica ma do zaoferowania wędkarstwo pod lodowe, jazdę na łyżwach, czy narciarstwo na pobliskich wyciągach. W niedalekiej odległości znajdują się następujące wyciągi narciarskie:
- Ryterski Raj. – Na miejscu są dwie trasy – jedna dla doświadczonych narciarzy, a druga dla osób początkujących.
- Limanowa ski – renomowany ośrodek narciarski posiada wiele wyciągów i świetnie przygotowane trasy.
- Laskowa SKi – Ośrodek narciarki w Beskidzie Wyspowym. Na miejscu można korzystać z trzech tras o zróżnicowanym stopniu trudności, wypożyczalni sprzętu i punktów gastronomicznych.